Płatności kartą płatniczą – Zwiększ swoje bezpieczeństwo przez te porady przy płatnościach kartą!

Płatności kartami płatniczymi są popularnym sposobem regulowania rachunków. Choć mają wiele plusów, płacenie kartami płatniczymi może być również często narażone na wiele zagrożeń czy ataków. Dokonując płatności, powinniśmy uważać na wiele różnorodnych zagrożeń. W tym tekście prezentujemy przydatne porady, które pomogą zwiększyć nasze bezpieczeństwo płatności i uchronić nas przed wieloma niebezpiecznymi sytuacjami. Krótki poradnik o tym, jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo przy płatnościach kartą poniżej.


Sprawdź bankomat przed dokonaniem wypłaty

Pierwszą poradą, jaką można udzielić osobom korzystającym z karty płatniczej, jest ostrożne korzystanie z bankomatów. Bardzo często służą one do wypłacania gotówki, ale robiąc to, należy zwrócić uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim przed dokonaniem wypłaty należy dokładnie obejrzeć dany bankomat i sprawdzić, czy nie budzi naszych wątpliwości. Bankomaty są obecnie jednym z najczęstszych celów przestępców, więc musimy sprawdzić, czy nie posiadają one poluzowanych elementów czy nienaturalnie wyglądających części. Jeśli coś budzi nasze wątpliwości, należy nie korzystać z bankomatu i zgłosić to obsłudze banku. Szczególną uwagę należy zwrócić na wlot karty oraz klawiaturę, na której wpisujemy pin, a także ewentualne dodatkowe elementy zamontowane nad bankomatem, które mogą być kamerami. Jeśli już skorzystaliśmy z bankomatu, a zauważyliśmy niepokojące elementy, należy jak najszybciej zablokować kartę oraz wymienić ją, gdyż nie mamy pewności czy nasze dane nie zostały skradzione. Należy również zgłosić to w banku, gdyż przestępcy mogą wykorzystać dane karty zdalnie, posiadając już tylko jej numer, kod bezpieczeństwa, datę ważności oraz nasze personalia.

Używaj specjalnego etui do kart

Dobrą i przydatną poradą, która dotyczy płatności bezstykowych, jest używanie specjalnych etui do przenoszenia kart. Obecnie prawie każda karta płatnicza posiada moduł płatności zbliżeniowych, dzięki któremu możemy płacić bezdotykowo. Mogą wykorzystywać to również przestępcy posiadający specjalne urządzenia, które przykładają do naszych kieszeni w tłumie. Urządzenia te działają podobnie do terminala płatniczego i odczytują dane karty płatniczej. Aby temu zapobiec, karta płatnicza musi znajdować się w specjalnym etui, które posiada metalowe nitki i uniemożliwia dokonanie płatności zbliżeniowej. Etui takie jest doskonale dopasowane do karty płatniczej, a więc nie będzie powodowało dyskomfortu. Gdy będziemy chcieli dokonać płatności, wystarczy wyjąć kartę z etui, a po chwili znowu ją schować do portfela. W ten sposób zabezpieczymy się przed kradzieżą bezdotykową.

Trzymaj zasłoniętą jedną stronę karty przy płatności stacjonarnej

Trzecim rodzajem zagrożenia, jakie czeka na nas podczas płatności kartami, jest kradzież naszych danych z karty. Do wypłacenia pieniędzy z naszej karty nie potrzeba jej fizycznego posiadania. Wystarczy do tego jedynie numer karty, nasze imię i nazwisko, data ważności i kod bezpieczeństwa cvv. Przestępcy, posiadając takie dane, mogą dokonać transakcji internetowej za granicą i zakupić np. kryptowalutę.
Aby uniknąć przejęcia danych z naszej karty, które znajdują się nadrukowane na plastiku, należy płacąc kartą w sklepach, trzymać ją jedną stroną cały czas w dół i stosować tę zasadę przy wypłacaniu pieniędzy z bankomatu. Dzięki temu przestępcy nie będą mogli pozyskać wszystkich danych potrzebnych do dokonania transakcji, a rozłożenie danych na dwie strony na karcie nie jest przypadkowe i ma właśnie zapobiegać takiemu zdarzeniu. Jest to bardzo ważna wskazówka, gdyż wiele osób nie wie o tym i nie stosuje się do tej zasady. Przestępcy często wykorzystują to, umieszczając wiele ukrytych kamer w miejscach, w których możemy używać kart płatniczych.

Do płatności internetowych używaj kart wirtualnych

Karty płatnicze bardzo często służą również do dokonywania płatności internetowych. Bardzo często płacimy w sieci naszymi podstawowymi kartami debetowymi i kredytowymi, podając ich dane wielokrotnie na serwisach internetowych. Jest to bardzo niewłaściwe zachowanie, gdyż do płatności internetowych powinniśmy używać jedynie kart wirtualnych. Są to karty, które możemy wygenerować w naszej bankowości internetowej. Mają one jedynie formę wirtualną i pojawiają się w aplikacji bankowej w formie zdjęcia. Przy pomocy karty wirtualnej możemy wypłacić z naszego konta pieniądze i zapłacić za rachunek w sklepie internetowym. Po dokonaniu transakcji możemy zmienić dane karty lub skorzystać z jednorazowej karty wirtualnej, która będzie zmieniała swoje dane automatycznie po każdej transakcji. Rachunek karty wirtualnej jest również odrębnym rachunkiem od naszego głównego konta bankowego i możemy przesunąć na niego dowolną ilość środków. W razie przejęcia danych naszej karty lub wycieku danych i ewentualnej kradzieży, stracimy jedynie małą część pieniędzy, którą przesunęliśmy na kartę wirtualną, a nie wszystkie oszczędności jak ma to miejsce przy karcie kredytowej lub debetowej. Używanie kart wirtualnych jest bardzo proste i darmowe, a także w znaczący sposób zwiększa bezpieczeństwo naszych środków.

Nie afiszuj się z kartą

Jedną z najlepszych porad, jaką można udzielić posiadaczom kart kredytowych, jest po prostu nieafiszowanie się z nimi. Wedle starego przysłowia, że to okazja czyni złodzieja, powinniśmy minimalizować ryzyko ataku na nas. Jeśli to niekonieczne, nie powinniśmy wyjmować karty płatniczej ani przekładać jej w miejscach publicznych. W dalszym ciągu działają również przestępcy — kieszonkowcy, którzy dokonują osobistej fizycznej kradzieży. Przenosząc również karty płatnicze w naszym portfelu, powinniśmy chować je głęboko lub w specjalnych przegródkach tak, aby nie rzucały się na pierwszy rzut oka. Jeśli przestępcy nie będą mieli pewności, że posiadamy kartę płatniczą, nie wykonają żadnej próby kradzieży w stosunku do nas. Kiedy stracimy naszą kartę płatniczą i zorientujemy się o tym, jak najszybciej należy udać się do banku lub zadzwonić na infolinię banku oraz zastrzec kartę. Jeśli posiadamy przy sobie telefon z aplikacją bankową, możemy zrobić to właśnie w niej bez udawania się do placówki bankowej. Będzie to dużo szybsze rozwiązanie, które często skutecznie uchroni nas przed utraceniem naszych oszczędności. Kradzież należy zgłosić również na policję, gdyż jest to przestępstwo dokonane na naszej osobie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here