Płatności zbliżeniowe do 100 zł

W dniu 18 marca br. Organizacje płatnicze VISA, Mastercard i Diners Club poinformowały o wydaniu zgody na zwiększenie do 100 zł limitu  transakcji niewymagających autoryzacji za pomocą PIN.

Z uwagi na istotne znaczenie płatności bezgotówkowych dla ograniczania możliwości rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, udostępnienie nowych limitów transakcji bez PIN jest dla operatorów jednym z najwyższych priorytetów. Ponieważ transakcje zbliżeniowe stanowią dzisiaj ponad 80% transakcji na rynku płatniczym w Polsce, spodziewamy się dużego zainteresowania Akceptantów umożliwienia im przyjmowania transakcji bez użycia PIN do kwoty 100 zł.

Wprowadzenie podwyższonego limitu transakcji bez PIN nie zmienia zasad wynikających z regulacji europejskich – PSD2. Oznacza to, że nawet w przypadku transakcji na kwotę znacznie niższą niż obowiązujący limit, w niektórych przypadkach może pojawić się konieczność podania PIN, jako dodatkowej formy autoryzacji zwiększającej bezpieczeństwo obrotu bezgotówkowego.

Wprowadzenie limitu 100 zł bez podania pinu odbywać się będzie sukcesywnie, gdyż zależy to od wielu czynników, jednak jestem przekonany że w okresie do kilku tygodniu wszyscy będziemy mogli korzystać z podniesionej kwoty bez autoryzowania.

Zdaniem ekspertów WHO, pieniądze przekazywane z rąk do rąk mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania koronawirusa, który na banknotach lub monetach może się utrzymywać nawet kilka dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here