jak bezpiecznie płacić kartami płatniczymi?

Płatność kartą, czyli jak bezpiecznie płacić kartami płatniczymi w świecie realnym i internecie.

Krótki poradnik o bezpieczeństwie
Płacenie kartami płatniczymi od wielu lat stawało się coraz popularniejsze, a sytuacja z wirusem covid 19 jeszcze bardziej zachęciła nas do używania tej formy płatności. Jest ona obecnie już tak powszechna, że praktycznie w większości punktów handlowo usługowych możemy płacić w ten sposób — nawet w tych małych a bankomaty spotkamy na każdym kroku. Płacenie jednak kartami płatniczymi w sieci i w świecie realnym wymaga znajomości podanych zasad bezpieczeństwa. Poniżej prezentujemy, na co uważać i na co zwracać uwagę, aby płacić kartami bezpiecznie i komfortowo.

Wypłata pieniędzy z bankomatu

Pierwszy typem płatności, jaki realizujemy, używając kart płatniczych, jest wypłata gotówkowa z bankomatu. Jest to częsta czynność, nad której wykonaniem już się nie zastanawiamy, co może przysporzyć nam pewnych problemów. Już na etapie wybierania bankomatów i podchodzenia do nich powinniśmy wykonać dwie czynności, które zwiększą nasze bezpieczeństwo. Z pewnością należy wybrać o ile mamy taką możliwość te bankomaty, które zlokalizowane są w centrach handlowych, bankach czy miejscach publicznych a unikać tych zlokalizowanych na obrzeżach, peryferiach czy w opustoszałych miejscach. Ułatwiają one przestępcom manipulowanie przy bankomacie oraz zwiększają prawdopodobieństwo ataku na taki bankomat, z którego następnie będziemy korzystali.

Drugą poradą jest dokładne sprawdzenie bankomatu. Powinniśmy sprawdzić, czy nie posiada on odstających lub uszkodzonych elementów oraz czy nie są one poluzowane. Znając dobrze ogólny wygląd bankomatów, powinniśmy sprawdzić też, czy ich wygląd jest naturalny oraz czy bankomat jako całość nie budzi naszych wątpliwości. Nienaturalnymi elementami mogą by nakładki na klawiaturę lub wlot karty czy elementy z kamerą nakierowane na pulpit bankomatu. Jeśli coś budzi nasze podejrzenia i wątpliwości, powinniśmy zrezygnować z korzystania z takiego urządzenia i powiadomić właściciela bankomatu. Wypłacając środki z bankomatu powinniśmy też je przeliczyć. Przestępcy mogą stosować elementy klejące przy wylocie pieniędzy, które uniemożliwiają wyjęcie całej sumy. W takiej sytuacji nie należy odchodzić od bankomatu a zgłosić sprawę telefonicznie i poczekać do momentu przyjazdu odpowiednich służb.

Płatności w punktach handlowo usługowych

Płacąc kartami płatniczymi w punktach handlowo usługowych np. sklepach, restauracjach czy kawiarniach, warto również zachować i przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa. Z pewnością nigdy nie powinniśmy przekazywać naszej karty płatniczej osobie nas obsługującej np. w hotel uczy restauracji, aby to ona dokonała płatności np. w innym miejscu. Naraża nas to na spisanie danych i nieautoryzowaną wypłatę środków w przyszłości. Obecnie każdy terminal umożliwia płatność przy kliencie. Zawsze należy również sprawdzić kwotę na terminalu, która może być nieprawidłowa lub być pomyłką np. o jeden rząd wielkości – aby nie zapłacić kilkuset złotych za kilkudziesięcio złotowe zakupy. Zawsze należy również prosić o potwierdzenie transakcji — zwłaszcza tej odrzuconej, gdyż potwierdzenie, takie jest dowodem bankowym. Płacąc kartami w sklepie, powinniśmy zakrywać również jedną stronę karty, aby zrobienie jej zdjęcia czy podpatrzenie danych, które znajdują się na obu jej stronach było niemożliwe.

Płatności internetowe

Płatności internetowe kartami płatniczymi są bardzo komfortowe i popularne, gdyż umożliwiają szybkie opłacenie wielu rachunków. Płacąc w sieci powinniśmy zachować również wysoką ostrożność jak w przypadku płacenia w świecie realnym. Pierwszą podpowiedzią zwiększającą poziom bezpieczeństwa jest wybieranie kart przedpłaconych lub wirtualnych do płatności internetowych. Są to karty, które możemy zakupić w banku lub wygenerować w naszej bankowości mobilnej. Przelewając na nie środki, płacić będziemy właśnie nimi, a nie podstawowymi kartami debetowymi i kredytowymi, na których znajdują się wszystkie nasze oszczędności. W razie kradzieży danych i środków z karty stracimy jedynie tyle, ile wpłacimy na kartę, a nie wszystkie nasze oszczędności z konta i limitu kredytowego. Jeśli już chcemy płacić w sieci, warto wybierać jedynie największe znane i renomowane serwisy internetowe, co do których nie ma żadnych wątpliwości. Nigdy nie należy wpisywać danych na stronach bez zielonej kłódki, czyli szyfrowania SSL a jeśli zamierzamy płacić w sieci na nieznanych nam stronach, zdecydowanie warto do takich transakcji wybierać wirtualne karty jednorazowe, które już automatycznie zmieniają swoje dane po dokonaniu każdej transakcji. Powinniśmy unikać też miejsc i witryn, które budzą naszą wątpliwość, gdyż np. są niepoprawnie wykonane.

Ogólne porady

Oprócz konkretnych porad, które obowiązują przy płatności w konkretnych sytuacjach, istnieje też kilka ogólnych wskazówek, które zwiększa bezpieczeństwo płatności kartami. Pierwszą z nich jest to, aby nie afiszować się z kartami płatniczymi. Warto przechowywać je w portfelu w przegródce, tak, aby nie rzucały się one w oczy. Obecność kart kredytowych może prowokować przestępców do kradzieży np. kieszonkowców, którzy wiedząc, iż posiadamy kartę, będą mieli pewność udanego skoku. Dobrym pomysłem posiadając karty płatnicze np. debetowe czy kredytowe jest ubezpieczenie ich. Ubezpieczenie takie chroni nas przed większym zakresem niż podstawowa odpowiedzialność banku. W razie nieprzewidzianych sytuacji nie będziemy musieli martwić się o utracone środki i bazować na gwarancji bankowej, która chroni nas jedynie od pewnych sytuacji. Ciekawą podpowiedzią jest też zakup saszetki na kartę płatniczą z wtopionymi metalowymi nitami. Saszetka taka jest takiej samej wielkości co karta i działa na nią jak klatka Faradaya. Karta w niej umieszczona nie może dokonywać płatności zbliżeniowych. Obecnie istnieje kilka metod, dzięki którym przestępcy skanują karty, przybliżając np. w plecaku do naszej kieszeni specjalne urządzenia — które działają na tej samej zasadzie co terminale płatnicze. Jeśli więc często przemieszczamy się w dużych skupiskach ludzi, gdzie panuje tłum, warto wybrać też takie zabezpieczenie karty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here