Terminal płatniczy do parafii kościoła

Z polskich miast powoli znikają bankomaty, a Polacy coraz mniej korzystają z gotówki. Widzą to banki, sklepy, a teraz nawet kościoły. – Możliwość przyjmowania płatności w kościele to same zalety – przekonują proboszczowie, którzy wprowadzili terminale płatnicze na parafię kościoła.
Polacy wybierają karty i telefony do płatności.

Z badania postaw Polaków wobec form płatności, zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie eService wynika, że aż 60% Polaków płatność kartą lub telefonem określa jako preferowaną formę rozliczeń. Udział obrotu bezgotówkowego przy transakcjach na małe kwoty wzrósł do 19 proc. (płatności do 10 zł), a nawet 28 proc. (płatności 10 do 50 zł). Liczba terminali, które pojawiają się na rynku w ostatnich miesiącach jest rekordowo wysoka głównie przez Program Polska Bezgotówkowa oraz epidemię sars-cov 2. W Polsce w krótkim czasie udało się już nadrobić wieloletnie opóźnienie w stosunku do średniej europejskiej pod względem liczby terminali płatniczych na 1000 mieszkańców. Szacuje się, że w Polsce jest już milion terminali płatniczych.
Zmiany powoli wchodzą także w obszary do tej pory zarezerwowane wyłącznie dla gotówki. Płatności bezgotówkowe stają się coraz bardziej popularne jako forma składania ofiary w Kościele. Terminale działają już w kościołach licznie odwiedzanych przez turystów, którzy chętnie z nich korzystają. Dzięki wyposażeniu Kościoła w terminal płatniczy wierni mają możliwość wyboru formy, w jakiej chcą przekazać datek i bardzo ją sobie cenią.
Episkopat promuje obrót bezgotówkowy.

Episkopat prowadzi kampanię, która ma zachęcić parafie do stworzenia możliwości przyjmowania opłat kartami płatniczymi. Instytucje kościelne mogą też zostać beneficjentami Programu Polska Bezgotówkowa, który umożliwia bezpłatne uruchomienie i korzystanie z terminali płatniczych przez rok czasu do obrotu 100 000 zł. Dzięki temu będzie można bezgotówkowo za pomocą terminala wnieść datek za posługi duszpasterskie lub zapłacić za dewocjonalia, gazety i czasopisma rozprowadzane przez parafię. Wysoce prawdopodobne, że kartą będzie też można składać ofiarę podczas mszy.
Płatnicze preferencje wiernych uczęszczających do Kościoła zmieniają się, kwestią czasu było by i kościół dostrzegł zalety bezgotówkowej formy przyjmowania płatności. Aktualnie coraz więcej parafii decyduje się na udział w Programie Polska Bezgotówkowa.

DLACZEGO WARTO MIEĆ TERMINAL W PARAFII?
Terminal jest prosty w obsłudze i gwarantuje pełne bezpieczeństwo dokonywanych wpłat. Jest też wygodny. Przyspiesza pracę w parafialnych sklepikach oraz w kawiarniach i szkołach prowadzonych przez parafię. Terminal ułatwia wiernym składanie ofiar (m.in. za chrzty, śluby, nabożeństwa). Jest to dobre rozwiązanie, nie tylko dla ludzi młodych, którzy chętniej posługują się dziś kartą płatniczą niż gotówką. Terminal płatniczy może również wzmacniać wizerunek Kościoła jako instytucji nowoczesnej, reagującej na potrzeby wiernych.
„Korzyści z posiadania w parafii terminala są oczywiste. Wierni mają komfort, że jeśli będą chcieli złożyć ofiarę, to mogą to zrobić, bez względu na to, czy mają przy sobie gotówkę, czy też nie. Obrót bezgotówkowy powinien wkraczać nie tylko na stragany i targi, ale również do kościoła. To powinien być standard” – zauważa o. Tomasz Klin SJ, proboszcz parafii pw. św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli w Jastrzębiej Górze.
„Zdecydowaliśmy się na korzystanie z terminala do transakcji bezgotówkowych, bo bardzo często wierni pytali nas, czy istnieje możliwość złożenia ofiary albo zamówienia intencji Mszy św. za pomocą karty, bo nie mają gotówki, a chcieliby to zrobić. Coraz mniej ludzi nosi ze sobą banknoty, a terminal daje szansę, by złożyć ofiarę bez konieczności poszukiwania bankomatu w okolicy” – dodaje o. Dawid Kołodziejczyk, OP, ekonom klasztoru św. Jacka w Warszawie.

JAK I GDZIE OTRZYMAĆ TERMINAL ZA DARMO?
Terminal można pozyskać bezpłatnie dzięki Fundacji Polska Bezgotówkowaa. Wystarczy wypełnić formularz na tej stronie – skontaktujemy się z parafią i przedstawią szczegółowe informacje. Następnie należy podpisać umowę z wybranym dostawcą. Gotowy do pracy terminal zostanie szybko dostarczony pod wskazany adres. W ramach Programu Polska Bezgotówkowa, każda parafia może liczyć na wsparcie Fundacji: 12-miesięczny bezpłatny okres korzystania z terminala, brak opłat za transakcje i instalację terminala.

KTO ODPOWIADA ZA PROGRAM?
Fundacja Polska Bezgotówkowa. Została ona powołana w lipcu 2017 r. w związku z porozumieniem zawartym przez Związek Banków Polskich, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Visa oraz Mastercard. Jej celem jest podejmowanie działań w zakresie rozbudowy sieci akceptacji instrumentów płatniczych, upowszechniania obrotu bezgotówkowego, a także promocja innowacji technologicznych, wspierających obrót bezgotówkowy w Polsce.
Prowadzony przez Fundację Program Polska Bezgotówkowa ma zasięg ogólnopolski – kierowany jest do parafii, małych, średnich i mikroprzedsiębiorstw, a także urzędów i innych instytucji sektora publicznego oraz podmiotów niebędących przedsiębiorcami, a przyjmujących płatności. Tym samym obejmuje on swoim działaniem urzędy gminne, sądy, uczelnie wyższe, instytucje kultury, sztuki i sportu, parki narodowe oraz szpitale i przychodnie, przedsiębiorstwa komunalne, a także fundacje czy stowarzyszenia, które chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here