Wirtualne karty kredytowe lub karty fizyczne – zalety i różnice

Karty kredytowe i debetowe to obecnie dwie najpopularniejsze metody płatności, szczególnie w Europie. Chociaż alternatywne metody płatności stają się coraz bardziej popularne, karty kredytowe nadal pozostają jedną z najczęściej używanych metod płatności.  W drugim kwartale 2023 r. na całym świecie karty kredytowe Visa były używane w ponad 23 miliardy transakcji; podczas gdy w tym samym okresie dokonano około 18 miliardów transakcji kartami kredytowymi Mastercard.

Chociaż teraz, gdy myślimy o kartach kredytowych i debetowych, automatycznie myślimy o kartach fizycznych, liczba kart wirtualnych rośnie. Jak jednak działają i czy są bezpieczniejsze od swoich fizycznych odpowiedników?

Karty wirtualne vs cyfrowe

Po pierwsze, istnieje różnica pomiędzy kartami wirtualnymi i cyfrowymi. Karty cyfrowe to wirtualne wersje kart fizycznych, które są przechowywane w portfelach elektronicznych i których można używać do płatności zbliżeniowych. Wrażliwe informacje na karcie – numer karty, data ważności, numer CVC – są takie same zarówno w przypadku fizycznej, jak i cyfrowej kopii karty. Są przydatne, ponieważ pozwalają na większą swobodę płacenia w sklepie bez konieczności posiadania fizycznej kopii, ale po prostu za pomocą urządzenia użytkownika.

Z drugiej strony karty wirtualne nie mają fizycznej kopii. Są to tymczasowe karty kredytowe wydawane wirtualnie przez banki lub dostawców, posiadające własny 16-cyfrowy numer i dane weryfikacyjne. Co ciekawe, są one zazwyczaj aktywne przez konkretny i z góry ustalony czas, a limit wydatków można łatwo ustalić już na początku. Data ważności – która może się różnić w zależności od dostawcy  i ograniczony budżet sprawiają, że karty te są niezwykle przydatne, gdy dostęp do rachunku bankowego lub karty musi zostać ograniczony ze względu na szczególne okoliczności.

Główne przypadki użycia to:

Biznes
Są idealnym narzędziem do rozliczania wydatków firmowych, ponieważ zmniejszają ryzyko wynikające z przekazywania wrażliwych danych karty do celów płatności. Co więcej, mając możliwość ustalenia limitu wydatków, mamy kontrolę nad finansami.

Osobisty
Karty wirtualne sprawdzają się przy płatnościach abonamentowych, gdyż z łatwością możesz ustawić na nich konkretny limit wydatków z preferowaną częstotliwością (np. miesięczną lub kwartalną). Dzięki temu możesz zachować prywatność poufnych informacji o karcie i nadal rejestrować się w produktach lub usługach. Inną sytuacją, w której karty wirtualne są niezwykle przydatne, jest sytuacja, gdy dane karty muszą zostać udostępnione komuś innemu, co nigdy nie jest całkowicie bezpieczne. Dzieląc się swoją wirtualną kartą z ograniczonym budżetem, Twoje konto i oryginalna karta kredytowa są bezpieczne i chronione w przypadku oszustwa.

Korzyści z kart wirtualnych

Karty wirtualne przynoszą korzyści zarówno e-commerce, jak i klientom końcowym.

Nie ma potrzeby stosowania kart fizycznych
Portfele można po prostu zapomnieć w domu, a karty wirtualne używane do płatności za pośrednictwem telefonu użytkownika. Tak naprawdę karty można bezpiecznie przechowywać w prywatnych portfelach elektronicznych bez konieczności posiadania fizycznego odpowiednika.

Bezpieczeństwo
Użytkownicy mogą łatwo uzyskać pełny dostęp i kontrolę nad własną kartą wirtualną, a w razie potrzeby można ją w dowolnym momencie zablokować i zablokować na telefonie. Co więcej, nie udostępniając poufnych informacji o koncie ani oryginalnych wrażliwych danych kart kredytowych i debetowych, finanse są chronione.
Łatwy w aktywacji
Aktywacja nowej karty wirtualnej u operatora i telefonu użytkownika jest prosta i szybka, bez konieczności oczekiwania na otrzymanie fizycznej karty w domu.
Niskie opłaty i koszty
Większość wydawców kart wirtualnych nie pobiera żadnych dodatkowych opłat za usługę i pozwala na korzystanie z nowego aktywa bez konieczności zakładania nowego konta.
Z łatwością zarządzaj finansami cyfrowo
Aktywując nowe karty wirtualne dla różnych abonamentów i potrzeb, można łatwo kontrolować finanse.

Podsumowując, karty wirtualne cieszą się obecnie coraz większą popularnością i są doskonałym rozwiązaniem dla bezpiecznych płatności. Jak widać powyżej, stają się one szczególnie przydatne w środowiskach korporacyjnych, gdzie karty firmowe są zwykle potrzebne wielu osobom, oraz do użytku osobistego jako bezpieczne narzędzie zapewniające prywatność wrażliwych danych kart i zapobiegające oszustwom. Tak naprawdę, chociaż na przestrzeni dziesięcioleci rozwiązania chroniące kupujących i sprzedających przed oszustwami mnożyły się i ewoluowały, dzisiejszy handel elektroniczny wciąż nie jest wolny od zagrożeń. Więcej informacji na temat alternatywnych rozwiązań płatniczych dla handlu elektronicznego i sposobów zapewnienia bezpieczeństwa handlu elektronicznego można znaleźć w naszym oficjalnym dokumencie na ten temat.