Jaki wybrać odpowiedni terminal dla swojej firmy?

Akceptacja kart kredytowych w handlu detalicznym to przewaga konkurencyjna, nad którą nie można dyskutować. Statystyki i rosnące wskaźniki płatności kartami w różnych segmentach mówią same za siebie. Klienci przyzwyczaili się do wygodnych płatności bezgotówkowych, coraz częściej nawet przy drobnych zakupach. Terminal płatniczy stał się tym samym ważnym wyposażeniem nie tylko kas fiskalnych dużych sieci, ale także lokalnych sklepów, straganów, kiosków itp.

Czy wiesz na przykład, że brak możliwości skorzystania z karty zniechęci 60% osób do zakupów w sklepie? Co to znaczy? Brak terminala płatniczego jest powoli równoznaczny z brakiem bycia. Dlatego zdecydowaliśmy się przedstawić w tym artykule przegląd typów terminali płatniczych, z których mogą wybierać sprzedawcy.

Z ciekawości przyjrzyjmy się historii technologicznego rozwiązania płatności kartą.
Pierwsze kroki z obsługą karty płatniczej

W związku z rozwojem i pojawieniem się uniwersalnych rodzajów kart (pierwsze były korporacyjne), konieczne było zajęcie się ich weryfikacją i odprawą w kasie.

W latach pięćdziesiątych płatność kartą była uciążliwym i czasochłonnym procesem. Kupiec musiał zadzwonić do banku wydającego, gdy zapłacił określoną kwotę. W nim pracownik musiał przejść przez rejestr skradzionych kart i zatwierdzić płatność. Następnie jednak sprzedawca ręcznie przepisał dane karty i pieniądze zostały wypłacone na podstawie tych „dokumentów”.

W latach sześćdziesiątych XX wieku wprowadzono znaczącą innowację w postaci mechanicznego imprintera. Za jego pomocą po prostu utworzono dokument z odciskiem palca danych karty. Jednak, aby zapłacić pieniądze, kupiec nadal musiał odebrać te pokwitowania i osobiście dostarczyć je lub przesłać do banku pocztą.

Nawiasem mówiąc, od tego czasu karty płatnicze są tłoczone (ważne dane wyłaniają się z powierzchni karty). Chociaż nie wszystkie karty są tłoczone, forma ta przez większość czasu się nie zmieniła, a w naszych warunkach ten atrybut jest zbędny. Jednak nadal w obiektach noclegowych w USA stosowane są mechaniczne nadruki (metoda odpowiedzialności za zniszczenia mienia hotelowego), a także w przypadku awarii zasilania sieci.

Pierwszy terminal płatniczy

Istotny przełom technologiczny nastąpił w postaci zastosowania paska magnetycznego jako nośnika danych klientów. Visa wprowadziła pierwszy terminal płatniczy POS (point of sale), który mógł pracować z danymi z paska w 1979 roku. W tym roku zapoczątkowała rozwój elektronicznych terminali płatniczych poza USA i na zawsze zmieniła świat płatności bezgotówkowych. Na zdjęciu widać urządzenie NETS z 1980 roku firmy NDC, obecnie Global Payments.

Na początku lat 80. powstały takie firmy jak VeriFone, Hypercom (później przejęty przez VeriFone) i Ingenico, które wkrótce pojawiły się ze swoimi terminalami. Firmy te, wraz z nowszym chińskim PAX, nadal wyraźnie prowadzą pod względem liczby dostarczonych terminali.

Aktualne typy i funkcje terminali

W dzisiejszych czasach urządzenia obsługujące wygodne płatności zbliżeniowe to już standard. Przedsiębiorcy mają do wyboru następujące podstawowe typy terminali z dzisiejszej oferty:

– stacjonarne
– mobilne
– mPOS
– Smart Pos

Terminal płatniczy stacjonarny

Większość ludzi przychodzi to na myśl jako pierwsze. Jest to urządzenie nieprzenośne, montowane na stałe w kasach większych sklepów i supermarketów. Komunikuje się za pośrednictwem łącza internetowego oddziału lub własnej karty SIM.

Dla tego typu sklepów jego połączenie z systemem kasowym jest oczywistością. Dlatego kwoty są wyświetlane automatycznie, potencjalny błąd przy wprowadzaniu jest wyeliminowany i generalnie działa szybko i bez problemów dzięki zastosowaniu mocniejszych procesorów.

Ze względu na brak możliwości przenoszenia urządzenia, należy zastanowić się, czy jest ono odpowiednie dla Twojej firmy. Wyposażone są we wszystkie opcje płatności – czytnik pasków magnetycznych, chip i płatności zbliżeniowe. Zwykle akceptują prawie wszystkie rodzaje kart, karty przedpłacone itp. Terminal może zawierać podłączony kablem PIN PAD, do którego klient w razie potrzeby wprowadza swój PIN.

Przenośny terminal płatniczy

Podstawowa różnica w stosunku do pierwszego typu jest wyraźna – terminal nie ma stałej lokalizacji i może być swobodnie transportowany na terenie obiektu i w terenie. Połączenie zapewnia własna karta SIM (osobna jednostka), Wi-Fi lub Bluetooth (warianty ze stałą podstawą przy kasie i przenośnym modułem).

W przypadku restauracji, kawiarni i podobnych lokali przenośne rozwiązanie jest idealne głównie dlatego, że klienci mogą płacić kartą przed opuszczeniem stolika. Nie ma potrzeby stania w niewygodnych kolejkach na stacjonarnym terminalu. Producenci myślą również o zastosowaniu go w branży hotelarskiej, urządzenia przenośne zazwyczaj mają wbudowaną drukarkę paragonów lub pozwalają na wprowadzenie napiwku.

Terminal MPOS

Podsumowanie terminala płatniczego jest to zmodernizowane, łatwiejsze w przechowywaniu i przyjazne dla użytkownika urządzenie niż przenośne terminale płatnicze. Nie potrzebujesz własnej karty SIM ani koniecznie połączenia Wi-Fi na terenie obiektu, komunikacja i sterowanie odbywa się po sparowaniu z aplikacją mobilną. Połączenie mobilne umożliwia wtedy otrzymywanie płatności w dowolnym miejscu.
Technologicznie urządzenia są przystosowane do przyjmowania większości typów kart. Nie tracą czytników pasków magnetycznych, chipów, a w najbliższej przyszłości także technologii NFC (Android Pay, Apple Pay, naklejki NFC).
MPOS to poręczny terminal płatniczy dla małych sklepów stacjonarnych, straganów i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które chcą umożliwić klientom płacenie kartą. Dużą zaletą są również niskie koszty akwizycji. Niewielki rozmiar, waga MPOS i skupienie się na projektowaniu pozwalają na brak modułu do drukowania paragonów. Aplikacja przesyła dokument do klientów w formie elektronicznej.

Terminal Smart PoS

Najnowszy trend na polskim rynku. Terminale te posiadają duże kolorowe wyświetlacze i zaawansowane systemy operacyjne, które bardziej przypominają telefony czy tablety. Zasada jest prosta – terminal łączysz tak jak telefon czy tablet za pomocą sieci wifi lub kartą sim i przyjmujesz płatności. Terminal działa nie zależnie, także nie trzeba instalować żadnej aplikacji na swoim telefonie. Przyjmuje wszystkie dostępna płatności – pasek magnetyczny, chip, zbliżeniowo, blik, Android Pay, Apple Pay itp. Nie posiada drukarki więc papierowe potwierdzenia można zastąpić potwierdzeniem elektroniczny wysłanym bezpośrednio po transakcji na maila.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here