Karty płatnicze

Historia kart płatniczych w Polsce ma dopiero 25 lat. To niedużo, jeśli zdamy sobie sprawę, że pierwsze karty płatnicze pojawiły się ponad 60 lat temu, a sama koncepcja narodziła się 110 lat temu.
Płatności bezgotówkowe cieszą się na polskim rynku coraz większą popularnością. Na rynku jest już ponad 41 mln kart. Blisko
80 proc. stanowią karty płatnicze debetowe – najczęściej wydawane do konta, natomiast karty kredytowe stanowią ok. 14 proc. W Polsce dzięki Programowi Polska Bezgotówkowa funkcjonuje już ponad milion terminali płatniczych i wszystkie akceptują już płatności zbliżeniowe.

Karta płatnicza jest to elektroniczny instrument płatniczy, który zwykle
wydawany jest do zakładanego przez nas konta bankowego. Dzięki niej mamy zdalny dostęp do pieniędzy na naszym rachunku i możemy z nich korzystać podczas zakupów. Kartą można również wypłacać pieniądze z bankomatu.
Fizycznie karta płatnicza jest cienkim prostokątnym kawałkiem plastiku o wymiarach 54 na 86 mm, która wyposażona jest w pasek magnetyczny
i/lub chip, na którym zapisane są dane o właścicielu karty (imię, nazwisko), nazwa banku, identyfikator karty i data jej ważności.
Natomiast na drugiej stronie, zaraz obok miejsca na podpis, znajduje się kod CVV lub CVC niezbędny do przeprowadzania transakcji online.

Rodzaje kart płatniczych
Na polskim rynku wyróżniamy kilka rodzajów kart płatniczych. Podstawowym rodzajem jest karta DEBETOWA:
– powiązana z kontem bankowym,
– można nią płacić w sklepie,
– wypłacać z bankomatu gotówkę,
– dokonywać zakupów przez Internet,
– kartę można również podpiąć do jednego z popularnych „portfeli” dostępnych w smartfonach,
– można samodzielnie ustawiać limity wypłat i zakupów.

Następny rodzaj karty płatniczej to karta KREDYTOWA. Możemy nią zapłacić nawet gdy nie mamy wystarczającej kwoty na swoim koncie bankowym.
Przykładowo jeśli chcemy kupić telewizor za 3 tys. a mamy tylko 1 tys. za nasz
zakup zapłaci bank, a my zwrócimy środki – bez lub z odsetkami – w zależności
od terminu spłaty.
Kartą płatniczą jest także karta PREPAID, nazywana kartą przedpłaconą. Jej użycie wymaga wcześniejszego zasilenia. Można nią opłacić rachunki, zapłacić za zakupy online oraz sklepach stacjonarnych. Nawet jeżeli znajdzie się w niepowołanych rękach, przestępcy nie będą w stanie wykorzystać środków większych niż te, które znajdują się na przypisanym rachunku.
Karta płatnicza to nie zawsze kawałek plastiku. Banki oferują także wirtualne
karty płatnicze, które przeznaczone są do płatności w Internecie.

WIRTUALNA KARTA PŁATNICZA to otrzymany od banku numer przypisany do
konta bankowego. Ma datę ważności i kod CVV2/CVC2 – dane potrzebne do
dokonania płatności w Internecie. Żeby z niej skorzystać wpłacasz na rachunek
karty tyle, ile chcesz wydać na zakupy w Internecie

Karta płatnicza to MOŻLIWOŚCI dlatego:
– nie trać jej z oczu
– nigdy nie używaj prostego kodu PIN i regularnie go zmieniaj
– naucz się PINu na pamięć i nikomu go nie udostępniaj
– dokonuj transakcji w internecie tylko u zaufanych sprzedawców
– zapewnienie bezpieczeństwa – jeśli zostanie skradziona, pieniądze są chronione przez bank zapłata za zakupy i usługi w ponad 385 tysiącach miejsc
w Polsce, a także w internecie wypłata gotówki w ponad 22 tysiącach bankomatów w kraju oraz w ponad 3 milionach bankomatów na świecie.

Jeśli zgubisz kartę lub zostanie ona skradziona zastrzeż ją dzwoniąc bezpośrednio pod międzybankowy numer 828 828 828. Zapisz go w telefonie, który zawsze ze sobą nosisz. Takie zgłoszenie skutkuje tym, że zostaje ona natychmiast zablokowana i nikt się nią nie posłuży.
828 828 828 to jeden numer do wszystkich banków – działa każdego dnia, 24 godziny na dobę. Straciłeś kartę, nie ryzykuj, zadzwoń. Postępuj zgodnie
z instrukcjami. Wypowiedz nazwę banku a System połączy cię z infolinią twojego banku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here