Co to są płatności BLIK?

Co to jest BLIK i jak z niego korzystać?

BLIK to nazwa polskiego systemu płatności utworzony z inicjatywy kilku banków. System powstał na bazie płatności IKO, który prowadzony był przez PKO BP, do którego w 49% należy eService – największy operator terminali płatniczych w Polsce. W praktyce BLIK to wygenerowany 6-cio cyfrowy kod wyświetlany przez aplikację bankową, dzięki któremu można dokonać płatności lub wybrać środki z bankomatu.

Aktualnie BLIK udostępniony jest w większości banków, każdy z nich w swoich aplikacjach mobilnych posiada opcję Blika, czyli, żeby zapłacić w sklepie Blikiem wystarczy posiadać smartfon z aplikacją swojego banku – nie musisz posiadać przy sobie karty płatniczej czy gotówki. Jednak moim zdaniem jeszcze awaryjnie warto mieć przy sobie kartę lub gotówkę, gdyż aktualnie jeszcze nie każdy terminal płatniczy przyjmuje płatności blikiem. Co więcej dzięki Blikowi można również dokonać przelewu bankowego – zamiast standardowych haseł smsowych czy tokena w większości banków można wygenerować kod Blik i bez problemu dokonać płatności.

Czy transakcje blik są bezpieczne?

Jak najbardziej, wygenerować kod możesz jedynie w swoim mobilnym systemie transakcyjnym, ponadto kod blik ważny jest przez 2 minuty.

 

Jak płacić blikiem?

  1. Logujesz się do swojego mobilnego systemu transakcyjnego.
  2. Zaznaczasz opcję płatności blikiem po czym generuje się 6-cio cyfrowy kod.
  3. W sklepie na terminalu płatniczym informujesz sprzedawcę, że chcesz zapłacić poprzez terminal płatniczy, następnie na terminalu wciskasz przycisk blik i przepisujesz kod.
  4. Po wpisaniu numeru zatwierdzasz i oczekujesz na potwierdzenie transakcji w swoim smartfonie – pojawia się komunikat o kwocie płatności – wystarczy zaakceptować .
  5. Ile kosztuje płatność blikiem?

    Płatność blikiem tak jak kartą płatniczą jest całkowicie bezpłatne.