Jakie są najlepsze rolki do kas fiskalnych?

W Polsce znajduje się ogromna liczba miejsc, w których prowadzi się działalność usługową – w każdym takim miejscu niezbędna jak kasa fiskalna i, co za tym idzie, różnego rodzaju papier paragonowy. Wyróżnia się trzy typy rolek do kas fiskalnych – który z nich jest najlepszy? Jak powinno się je wybierać? Czym się tak właściwie charakteryzują?

Typy rolek do kas fiskalnych

Sklepy, restauracje, salony oferujące różne usługi i inne punkty, w których na co dzień dokonuje się sprzedaży, mogą stosować różnego rodzaju urządzenia, których zadaniem jest drukowanie paragonów. Obecnie na rynku można znaleźć trzy różne rolki do kas fiskalnych:

rolki termicznerolki termiczne do kas fiskalnych to najpopularniejsze rozwiązanie wśród właścicieli punktów sprzedaży. Takie rolki są wykonane z papieru, który posiada specjalne właściwości – ma on dodatkową warstwę chemiczną. Kiedy zostaje włożony do kasy, a urządzenie jest uruchomione, wewnątrz kasy powstaje ciepło, pod wpływem którego na papierze pojawiają się litery i cyfry. Tego typu rozwiązanie stosuje się w wielu zróżnicowanych miejscach – w marketach wielkopowierzchniowych, mniejszych sklepach, na targach, w innych punktach sprzedaży i punktach gastronomicznych, a także w zakładach usługowych itd. Takie rolki są niezbędne, a jednocześnie również tanie. To jedno z podstawowych narzędzi, które wykorzystuje się każdego dnia podczas prowadzenia biznesu. Bez rolek nie można przeprowadzić żadnej transakcji pieniężnej – dzięki nim zakup jest legalny, z tego powodu iż istnieje obowiązek stosowania takich urządzeń jak kasy fiskalne. Na ich dużą popularność ma również wpływ to, że są szybkie i bardzo ciche, co zapewnia szybką, sprawną i bezproblemową pracę;

rolki offsetowe – wśród różnych rolek do kas można również znaleźć rolki offsetowe. Wykonane są one ze zwykłego papieru i w odróżnieniu od termicznych, nie posiadają żadnej dodatkowej warstwy chemicznej. Do rolek offsetowych stosuje się ten sam papier, który służy też do produkcji kartek do drukarki czy gazet. Stosuje się je w specjalnie przeznaczonych do tego drukarkach, a ich nadruk tworzy igła, która barwi kartkę. Co ciekawe, papier offsetowy wykorzystuje się również do produkcji banknotów;

rolki samokopiujące – to ostatni rodzaj rolek, które stosuje się na co dzień podczas sprzedaży produktów czy też usług. Takie rolki do kas fiskalnych określa się również nazwą „rolki dwuwarstwowe”, ponieważ składają się z dwóch wstęg. Jedna z nich to papier offsetowy, zaś druga to warstwa samokopiująca. Dzięki takim warstwom można od razu wydrukować oryginalny paragon razem z kopią. Takie rozwiązanie sprawdza się wszędzie tam, gdzie nadal przechowuje się paragony w formie fizycznej. Dziś jednak większość firm nie drukuje kopii paragonów, a przechowuje je w formie cyfrowej. Kasy do rolek samokopiujących są dziś mało popularne, głównie ze względu na to, że pracowały bardzo głośno, ponadto mniej popularne także są kopie paragonów.