Zanim podpiszesz umowę na terminal płatniczy

W dzisiejszych czasach terminal płatniczy jest wręcz obowiązkowy w prowadzeniu biznesu, co potwierdzają statystki. Liczba wydanych kart płatniczych w Polsce na dzień dzisiejszy wynosi dokładnie około 43 mln kart – statystycznie każdy Polak ma kartę. Ponadto regularnie z miesiąca na miesiąc obserwowany jest systematyczny wzrost ilości dokonywanych transakcji.

Chcę doradzić Ci w doborze odpowiedniego terminala płatniczego, jak również chciałbym uświadomić na co zwracać uwagę zanim podpiszesz umowę na terminal płatniczy. Prawdopodobnie wysłałeś/aś kilka zapytań do różnych firm oferujące terminale płatnicze i będziesz chciał/a wybrać najlepszą. Tylko, która będzie najlepsza? Czy ta najtańsza faktycznie taka będzie? Już Ci odpowiadam.

Dla osób nie posiadających terminala płatniczego polecam ze skorzystania z Programu Polska Bezgotówkowa – 12 miesięcy za darmo. Dodatkowo w zależności od branży polecam terminal Smart Pos – tylko 19 zł po darmowym okresie lub aplikację na telefon za 4,99 zł- sprawdź ofertę.

Na koszt terminala płatniczego najczęściej składają się:
1. Stały miesięczny koszt w postaci abonamentu (zwykle od 29 zł do 100 zł)
2. Prowizja (zwykle od 0,6% do 1,7%).
3. Dodatkowe opłaty za np. ochronę danych, raportowanie itp., jednak w większości przypadków te opłaty znajdują się w już abonamencie.

Niby łatwe, bierzemy firmę z najtańszym abonamentem i z najniższą prowizją bez dodatkowych opłat. Czekamy aż spłynie kilka ofert i wybieramy teoretycznie najlepszą patrząc ślepo tylko w same liczby nie zwracając uwagi na to co te liczby przedstawiają. Otóż miesięczny koszt abonamentu jest dla nas jasny i klarowny, wyrażany w złotówkach np. 50 zł – z tym nie ma problemu. Kłopot jednak pojawia się w obliczeniu prowizji lub marży (jak zwał tak zwał), gdyż składa się ona z wielu składowych. m.in.:
– opłata interchange (IF) jest to opłata regulowana ustawą o usługach płatniczych, w skrócie opłata interchange dla kart debetowych wynosi nie więcej niż 0,2%, natomiast dla kart kredytowych 0,3%.

Cennik organizacji płatniczych:

http://www.mastercard.com/us/company/en/whatwedo/interchange/Country.html
http://www.visaeurope.com/about-us/interchange/fees-and-interchange – opłata systemowa która jest regulowana cennikiem Visy i Mastrcardu i wynosi od 0,1% do 2% – marża agenta rozliczeniowego – ustalana jest przez firmę obsługującą terminal i można powiedzieć że jest dowolna wynosi od 0,1% do 1,5%, dodatkowo doliczane są tzw. „grosze”.

Prowizja również mogłaby być klarowna gdyby nie cwaniactwo sprzedawców terminali płatniczych. Mianowicie często zdarza się, że handlowcy podają tylko jedną składową całej prowizji najczęściej samą marżę agenta rozliczeniowego np. 0,3%, wówczas jeśli klient zobaczy taką ofertę to zdecyduję się na tego sprzedawcę nie mając świadomości, że tak naprawdę prowizja po dodaniu pozostałych składowych będzie na poziomie 1% albo więcej. Mało tego, firmy bardzo często kuszą niską marżą, ale dodają tzw. opłatę groszową np. 7 groszy do każdej transakcji, ale to też jest pozorna oszczędność np.
Firma „A” zaproponowała prowizję na poziomie 0,55% + 0,07 zł Firma „B” zaproponowała prowizję na poziomie 0,75%
Na pierwszy rzut oka firma „A” dała lepsze warunki, jednak po przeliczeniu dla kwoty 10 zł klient w firmie „A” zapłaci 0,05 zł + 0,07 zł = 0,12 zł co w przeliczeniu na procent daje aż 1,2%! Czyli prawie o połowę wyższą niż firma ”B”, gdzie prowizja wyniesie 0,07zł.

Kolejnym sprytnym chwytem marketingowym sprzedawców jest podanie niskiej prowizji np. 0,59% bez żadnych groszy, jednak nie informując, że taka prowizja będzie dotyczyła tylko wybranych kart indywidualnych natomiast do kart biznesowych lub kart wydanych poza Polską (których jest około 40%) doliczany jest 1% co daje aż 1,59%!

Serwis

Dodatkowo bardzo ważnym jest czy firma dostarczająca terminal płatniczy posiada serwis i czy wliczony jest on w cenę abonamentu? Najczęściej każdy sprzedawca odpowie, że tak, posiadamy serwis po czym terminal płatniczy wysyłany jest do Ciebie kurierem. W głowie rodzi się pytanie co w przypadku kiedy terminal będzie miał awarię? Pytasz sprzedawcę a on odpowiada, że Ci wyśle sprawny terminal również kurierem. Zastanawiasz się ile to będzie trwało? Tydzień? Sprzedawca odpowie Ci, że 1 dzień co jest kompletną bzdurą. A czy wyobrażasz sobie lub Twoi klienci, że jak ich przyzwyczaisz do terminala płatniczego i nie będzie go kilka dni to czy nie stracisz klientów? Odpowiedź jest prosta. Należy zwracać uwagę na firmy, które dostarczą Ci terminal płatniczy, zainstalują przeszkolą Ciebie oraz Twoich pracowników, natomiast w przypadku awarii przyjdzie serwisant w 1 dzień i naprawi usterkę lub wymieni terminal na sprawny – oczywiście bez żadnych dodatkowych kosztów – wszystko w ramach abonamentu.

PWOB, czyli Program Wsparcia Obrotu Bezgotókowego

Dodatkowo firmy, które wcześniej nie posiadały terminala płatniczego mogą skorzystać z dopłaty rządowej w ramach Programu Polska Bezgotówkowa, która dopłaca 100% do terminala płatniczego pod warunkiem nie przekroczenia rocznego obrotu 100 000 zł. Z tym, że najczęściej oferty z dopłatą są nieco droższe od ofert bez dopłaty. Jeśli nie jesteś zainteresowany terminalem płatniczym z dofinansowaniem lub po prostu się już nie kwalifikujesz to poinformuj mnie o tym wówczas prześlę Ci indywidualną ofertę.