Terminal Płatniczy to same plusy!
Płatność elektroniczna w ostatnich kilku latach zyskała sporą popularność. Można odnieść wrażenie, że powoli wypiera ona transakcje gotówkowe. Metoda ta przychylność konsumentów zyskała dzięki charakteryzującym ją cechom takim jak między innymi: oszczędność czasu, wygoda, czy też bezpieczeństwo. Niewątpliwy wpływ na rozwój płatności bezgotówkowych są dodatkowe opłaty, które pobierane są podczas wypłacania pieniędzy z bankomatów „obcych” banków.
Chęć korzystania z tego typu płatności zmusiła przedsiębiorców do wprowadzenia w swoich sklepach i punktach usługowych terminali płatniczych, które umożliwiają zapłatę z pominięciem- fizycznego pieniądza. Właściciele nieposiadający jeszcze tego typu urządzeń, bardzo szybko, co najmniej zastanowić się nad wprowadzeniem ich do swoich sklepów. Poprę to naukowym faktem, który w swoim eksperymencie zbadali i udokumentowali Holenderscy naukowcy. Pod wpływem trendu płatności bezgotówkowych prześledzili zachowanie klientów. Werdykt jest jednoznaczny- w miejscach, których nie ma terminali płatniczych, klienci nie chętnie robią zakupy, a co gorsze nie wracają oni już po raz drugi do tego sklepu, szukając alternatywy, która umożliwia płatności bezgotówkowe.
Za pośrednictwem terminali płatniczych odbywają się płatności elektroniczne najczęściej przy wykorzystaniu kart płatniczych a coraz częściej także z wykorzystaniem smartfonów z odpowiednim oprogramowaniem. Ważną cechą terminali płatniczych jest także możliwość szybkiego zintegrowania ich z kasą fiskalną, bez konieczności jej wymiany czy zakupu całego zestawu.
Wybierając terminal płatniczy, trzeba zastanowić się nad jego przeznaczeniem. Pomimo tego, że zasadniczo terminale nie różnią się w wielkim stopniu od siebie, to jednak każdy model cechuje się nieco inaczej. Uwagę należy zwrócić także, w jaki sposób planujemy jego łączność z centrum autoryzacyjnym. Na chwilę obecną możliwości są dwie: łączność z wykorzystaniem dostępnego w lokalu internetu lub bezpośrednia łączność GPRS. Druga opcja w niekorzystnych warunkach może być kłopotliwa, gdyż w pomieszczeniach zlokalizowanych pod ziemią, lub za grubymi ścianami mogą występować problemu z połączeniem. Dodatkowo terminale wyposażone w moduł GPRS są nieco droższe. Rozróżniamy także terminale stacjonarne i bezprzewodowe (przenośne)
Być może wydaje się to dosyć skomplikowane. W takiej sytuacji najłatwiej będzie skorzystać z pomocy fachowca, który z terminalami płatniczymi do czynienia ma na co dzień.
Jeżeli, ktoś ma jeszcze wątpliwości, czy inwestycja w terminal jest opłacalnym rozwiązaniem, powinien jak najszybciej, zastosować go w swoim sklepie. Nie jest to, żadne ryzyko, gdyż z pewnością takie udogodnienie przyciągnie klientów, zwiększając tym samym zyski, a niekiedy także renomę.