Zbliżeniowe terminale płatnicze NFC: kompletny przewodnik po płatnościach zbliżeniowych

Płatności zbliżeniowe gwałtownie wzrosły od 2020 r., początkowo wywołane obawami konsumentów o rozprzestrzenianie się zarazków po wybuchu pandemii COVID-19. Okazuje się, że wiele osób uznało, że „dotknij, aby zapłacić” jest wygodniejsze niż przeciągnięcie lub włożenie karty w celu dokonania płatności, więc płatności zbliżeniowe przyjęły się. Visa poinformowała na początku tego roku, że ponad 90 procent wszystkich transakcji kartami kredytowymi lub debetowymi w Polsce — jest obecnie realizowanych przez dotknięcie karty lub przy użyciu cyfrowego portfela, takiego jak Apple Pay lub Google Pay. na terminalu płatniczym NFC lub innych bezdotykowych urządzeniach akceptujących, np. na stacjach kolejowych i w metrze.

Przyjrzymy się bliżej płatnościom NFC i omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o technologii, sposobie działania płatności NFC, korzyściach dla konsumentów i firm, funkcjach bezpieczeństwa NFC oraz o tym, na co zwrócić uwagę, przechodząc na terminal NFC.

Co to jest NFC?

Near Field Communication (NFC) to technologia, która pozwala dwóm urządzeniom — takim jak telefon i terminal płatniczy — komunikować się ze sobą, gdy znajdują się bardzo blisko siebie, zwykle w odległości dwóch centymetrów. NFC opiera się na technologii identyfikacji radiowej (RFID) krótkiego zasięgu i wykorzystuje mały mikroczip oraz antenę radiową do obsługi bezprzewodowej funkcji „dotknij i idź”. Jest to technologia służąca do dokonywania płatności zbliżeniowych od blisko 20 lat.

Czym są płatności zbliżeniowe i jak działają płatności NFC?

NFC umożliwia wygodne płatności zbliżeniowe za pomocą kart kredytowych i debetowych, a także portfeli mobilnych, w tym Apple Pay, Google Pay i Samsung Pay. Pandemia COVID-19 podsyciła popyt na karty zbliżeniowe NFC. Obecnie praktycznie każdy większy wydawca kart kredytowych oferuje karty zbliżeniowe.
Aby płatności zbliżeniowe NFC działały, zarówno terminal płatniczy, jak i instrument płatniczy (np. karta, telefon, urządzenie ubieralne) muszą obsługiwać technologię NFC. Posiadacze kart mogą łatwo sprawdzić, czy ich karty kredytowe i debetowe obsługują NFC, sprawdzając wskaźnik zbliżeniowy, który wygląda jak symbol Wi-Fi obrócony na bok. Większość terminali płatniczych NFC ma symbol na zewnętrznej obudowie lub na wyświetlaczu.

Konsumenci po prostu machają kartą, telefonem lub urządzeniem do noszenia (np. Apple Watch, Fitbit) w pobliżu terminala płatniczego NFC, a transakcje są realizowane w mniej niż dwie sekundy!

Jaka jest różnica między kartą chipową, a NFC?

Karta EMV — nazywana również „kartą chipową” lub „kartą inteligentną” — zawiera bezpieczny, wbudowany układ scalony (ICC) z przodu, który może odczytywać i zapisywać informacje na chipie oraz potwierdzać autentyczność. Chip przechowuje zaszyfrowane dane, które są bezpieczniejsze niż dane z paska magnetycznego.

Niektóre chipy EMV są również wyposażone w technologię NFC, co oznacza, że można je przeciągnąć lub dotknąć, aby zapłacić. Portfele mobilne wykorzystują technologię bezprzewodową NFC w telefonie do komunikacji z terminalem płatniczym NFC lub czytnikiem kart mobilnych.
Zarówno płatności chipowe jak i NFC spełniają rygorystyczne standardy bezpieczeństwa danych w przypadku płatności osobistych i obie chronią firmy przed przesunięciem odpowiedzialności EMV. Oznacza to, że firmy posiadające czytnik kart EMV nie ponoszą odpowiedzialności za oszustwa wynikające z większości fałszywych transakcji kartowych.

Jakie są zalety płatności zbliżeniowych NFC?

Konsumentom — zwłaszcza młodszym pokoleniom — podoba się szybkość i wygoda płacenia bez otwierania portfela i szukania kart. Płatności zbliżeniowe zwiększają efektywność biznesową i istnieje wiele dobrych powodów, aby zachęcać klientów do płacenia zbliżeniowo. Ponadto właściciele firm nie muszą martwić się o żadne zwiększone koszty. Stawki transakcyjne dla płatności zbliżeniowych NFC — czy to kartą, czy telefonem — są takie same jak w przypadku tradycyjnych płatności.

Preferowane przez klientów — na początku 2020 r. firma Mastercard przeprowadziła badanie, z którego wynika, że 46% konsumentów wybrało karty zbliżeniowe. A ponieważ coraz więcej konsumentów stosuje płatności mobilne, mogą spodziewać się, że będą płacić telefonem lub urządzeniem do noszenia w dowolnym miejscu i nie będą mieć pod ręką fizycznego portfela jako kopii zapasowej. Może to spowodować utratę sprzedaży i utratę klientów.

Szybsze płatności — w szybko zmieniającym się świecie liczą się sekundy. Transakcje zbliżeniowe są szybsze niż jakakolwiek inna metoda płatności osobistych i są realizowane w mgnieniu oka, dzięki czemu klienci mogą dotknąć karty lub portfela mobilnego i ruszać w drogę. A jeśli prowadzisz firmę taką jak ruchliwa kawiarnia, docenisz oszczędność czasu, dzięki której klienci szybko przechodzą przez kolejkę.

Zdrowsze interakcje — płatności zbliżeniowe gwałtownie wzrosły, ponieważ konsumenci i firmy chcieli ograniczyć rozprzestrzenianie się zarazków we wczesnych dniach pandemii COVID-19. Badanie Mastercard wykazało, że 82% konsumentów postrzega je jako „czystszy” sposób płacenia.

Gdzie jest używany NFC?

Większość płatności zbliżeniowych odbywa się przy kasie z terminalem płatniczym NFC skierowanym do klienta. Coraz częściej płatności odbywają się poza stałą lokalizacją, na przykład przy stolikach. W takich przypadkach przenośny terminal płatniczy zwiększa szybkość i wygodę płacenia za pomocą prostego dotknięcia w dowolnym miejscu, w którym zachodzą te interakcje.

Płatności zbliżeniowe zyskują również na popularności w segmentach samoobsługowych, w których klienci korzystają z kiosków do robienia zakupów lub wstępu, takich jak kina i operatorzy transportu zbiorowego.

Jak bezpieczne są płatności NFC?

Pomysł płacenia za coś tylko machnięciem karty lub urządzenia może powodować dyskomfort u niektórych osób. Konsumenci chcą mieć pewność, że ich dane — i pieniądze — nie zostaną skradzione. Firmy też chcą chronić swoje dane.

W przeciwieństwie do technologii pasków magnetycznych na odwrocie tradycyjnych kart kredytowych — która została opracowana w latach 60. — płatności NFC są uważane za wyjątkowo bezpieczne. NFC wykorzystuje zaawansowaną technologię, którą może odczytać tylko terminal odbiorczy. Dane związane z transakcją płatności NFC są szyfrowane i dynamiczne, więc w przeciwieństwie do danych na pasku magnetycznym są trudne do zhakowania i zawsze się zmieniają.

Dokonywanie płatności smartfonem to jeden z najbezpieczniejszych sposobów płacenia. Oprócz zabezpieczeń NFC większość portfeli mobilnych ma dodatkową formę weryfikacji — taką jak skanowanie linii papilarnych lub rozpoznawanie twarzy — co znacznie ogranicza ryzyko wykorzystania ich przez kogokolwiek poza właścicielem urządzenia do realizacji płatności mobilnych. Wiodące aplikacje portfelowe Apple, Google i Samsung zastępują rzeczywiste dane kart przechowywane na urządzeniu lub w chmurze tokenami, czyniąc je całkowicie bezużytecznymi dla oszustów.

Aż 87% ankietowanych przez nas właścicieli firm zgłosiło większą liczbę transakcji NFC i powiedziało nam, że płatności zbliżeniowe są szybkie, łatwe i bezpieczne.

Dlaczego warto akceptować płatności zbliżeniowe?

Dlaczego nie chcesz wspierać płatności, które są popularne, szybkie i bezpieczne? Adopcja płatności zbliżeniowych będzie nadal rosła, zwłaszcza że młodsze pokolenia starzeją się i wybierają nowoczesne metody płatności w porównaniu do starszych pokoleń, które nadal płacą gotówką.

Sposób, w jaki klienci płacą, sprowadza się do wyboru, a firmy powinny być gotowe do przyjmowania płatności bez względu na to, w jaki sposób są przedstawiane: przez przesunięcie karty z paskiem magnetycznym, włożenie karty EMV lub dotknięcie karty NFC, smartfona lub urządzenia do noszenia np. zegarka. Korzystanie z terminala skierowanego do klienta typu „wszystko w jednym” pozwala klientom wybrać preferowaną metodę płatności i zapewnia bezpieczeństwo personelowi i klientom.