Czy kasa fiskalna w salonie fryzjerskim jest obowiązkowa?

Zapisywanie klientów na wizyty, zamawianie dostaw kosmetyków, a w końcu wykonywanie pięknych fryzur – fryzjerzy często mają sporo na głowie. A do tego może jeszcze dojść konieczność używania kasy fiskalnej. Jednak czy wszyscy fryzjerzy muszą zaopatrzyć się w to urządzenie? A jeśli tak, to na jakie najlepiej się zdecydować? Dowiesz się, czytając ten artykuł!

Kasy fiskalne są częstym widokiem w różnych sklepach i punktach usługowych. Wszystko dlatego, że większość przedsiębiorców jest zobligowana do rejestracji sprzedaży przy ich pomocy. Wynika to z ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. 2004 Nr 54 poz. 535) – jeśli produkty lub usługi są sprzedawane osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej albo rolnikom ryczałtowym, konieczne jest wystawienie paragonu fiskalnego.

Dlaczego jednak nie wszędzie otrzymamy paragon? Dzieje się tak dlatego, że niektórzy przedsiębiorcy są zwolnieni z obowiązku rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej poprzez Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z dnia 24 listopada 2023 r. (Dz.U. 2023 poz. 2605). Aby uzyskać takie zwolnienie, roczny obrót firmy nie może przekraczać 20 000 zł netto (bez VAT). Niestety nie jest to dobra wiadomość dla fryzjerów – branża fryzjerska nie została objęta tym zwolnieniem. Oznacza to, że niezależnie od wysokości rocznego obrotu każdy fryzjer musi wyposażyć swój salon w kasę fiskalną i rejestrować na niej sprzedaż. To jednak niejedyne wymogi stawiane przed fryzjerami.

Jaka kasa fiskalna powinna się znaleźć w salonie fryzjerskim?

Dowiedzieliśmy się, że każdy fryzjer musi wyposażyć swój salon w kasę fiskalną. Jednak czy można zainstalować w nim dowolne urządzenie rejestrujące? Okazuje się, że nie. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług od początku 2021 roku (a w praktyce od 1 lipca 2021 – termin był przesuwany z powodu pandemii) fryzjerzy muszą korzystać z kas fiskalnych online. To taki rodzaj kasy, który nie ma już papierowego ani elektronicznego zapisu kopii, czyli nie zapisuje kopii wystawionych paragonów na dodatkowej rolce papieru ani na karcie pamięci. Zamiast tego kasie należy zapewnić stały dostęp do internetu, aby kopie paragonów na bieżąco wysyłała do Centralnego Repozytorium Kas – systemu zarządzanego przez Krajową Administrację Skarbową.

Dzięki takiemu rozwiązaniu kontrole prawidłowości prowadzenia rejestracji sprzedaży nie muszą już być wykonywane na miejscu, po udaniu się urzędników do danego sklepu lub punktu usługowego. Zamiast tego mogą przeprowadzać kontrole zdalnie. Paragony są także zapisywane we wnętrzu kasy – karta pamięci została w kasach online zastąpiona tzw. pamięcią chronioną.

Warto pamiętać, że prowadząc salon fryzjerski przed datą 1 lipca 2021, konieczna była wymiana kasy starszego typu na nową. Natomiast w przypadku nowo zakładanych biznesów przedsiębiorcy muszą od razu wybierać kasę fiskalną online. To zadanie jest obecnie dużo prostsze, gdyż od początku 2023 roku nie ma już możliwości zakupu kasy fiskalnej innej niż online. Nie istnieje zatem ryzyko zakupu nieodpowiedniego urządzenia, chyba że korzystamy z rynku wtórnego.

Jaką wybrać kasę fiskalną dla fryzjera?

Na rynku znaleźć można wiele różnych rodzajów kas fiskalnych. Które z nich najlepiej sprawdzą się w salonie fryzjerskim? Dużo zależy od wielkości danego punktu usługowego, jak i preferencji jego właściciela. W przypadku kas fiskalnych online należy również zdecydować się na sposób połączenia urządzenia z internetem – można wybrać transmisję GPRS, WiFi, kabel sieciowy lub kabel USB i urządzenie komputerowe (tzw. Netshare). 

W każdym salonie fryzjerskim idealnie sprawdzą się małe kasy fiskalne, które nie zajmą dużo miejsca, takie jak Novitus Nano Online czy Posnet Ergo Online. Można również postawić na urządzenie w nietypowym kolorze, np. na pomarańczowo-czarną kasę Novitus One Online, która dodatkowo będzie ciekawym uzupełnieniem wnętrza. A jeśli prowadzisz mobilny salon, koniecznie zwróć uwagę, aby nowe urządzenie było nie tylko niewielkie, ale też przenośne. W tym przypadku warto rozważyć zakup kasy Posnet Mobile Online lub Elzab K10 Online.

Ile kosztuje kasa fiskalna do salonu fryzjerskiego?

Kasy fiskalne dla fryzjerów (https://mico.pl/sklep/branza/fryzjerskieto wydatek ok. 1-3 tys. złotych, a finalna cena będzie zależała od wybranego modelu urządzenia. Fryzjerzy mogą jednak liczyć na wsparcie przy zakupie kasy fiskalnej online w postaci zwrotu części wydanej kwoty. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług przedsiębiorcy mogą odliczyć 90% sumy wydanej na zakup kasy fiskalnej od należnego podatku. Zwrot ten nie może jednak przekroczyć 700 zł.

Kto skorzysta z tej ulgi? Wszyscy fryzjerzy, którzy prowadzili swoje salony przed 2021 roku i zostali zobowiązani do wymiany starego sprzętu na nowy, jak również wszyscy przedsiębiorcy dopiero rozpoczynający prowadzenie biznesu od 2021 roku. Jak można uzyskać taki zwrot? Wystarczy przechowywać dowód zapłaty za urządzenie, a kwotę zwrotu odliczyć od podatku należnego. Jeśli w danym okresie rozliczeniowym podatek ten będzie mniejszy od kwoty zwrotu, resztę można odpisać w kolejnym okresie albo uzyskać zwrot na rachunek bankowy. Zwrot za zakup kasy odbywa się za pośrednictwem Urzędu Skarbowego.